Uwaga:

Nasza strona korzysta z technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w Internecie. Administratorem danych osobowych jest Ecosy Polska sp. z o.o. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. AKCEPTUJĘ

8 sposobów na ekologiczne wakacje w Polsce i za granicą

28/06/2021
dodany przez Admin Admin
Ecosy: sposoby na ekologiczne wakacje

Wakacje to nie musi być urlop od bycia eko na co dzień. Przeciwnie - odpoczynek w sposób świadomy i przyjazny dla środowiska to dodatkowa przyjemność. Zdecydowanie nie warto jest porzucać dobrych nawyków na rzecz beztroskiej wakacyjnej zabawy. W ten sposób wyrzutów sumienia i niepokoju ekologicznego można nabawić się szybciej, niż zdobywa się letnią opaleniznę. 

Oto 8 wskazówek, dzięki którym Twoje wakacyjne podróże będą bardziej ekologiczne:

1. Niebanalne destynacje wakacyjne mogą być blisko. Podróżując lokalnie i korzystając z transportu publicznego, możemy znacząco ograniczyć swój wpływ na środowisko. Marzy Ci się zagranica? Być może jakiś kraj ościenny nie został jeszcze przez Ciebie odwiedzony. Warto znać to, co mamy tuż za granicami. Chcesz dalej? Lecąc samolotem, unikaj międzylądowań.

2. Przygotuj dom na wyjazd. Zjedz to, co może się zmarnować, odłącz kable lub ustaw elektronikę w tryb najmniejszego poboru energii.

3. Nie drukuj biletów, potwierdzeń, przewodników - ich elektroniczne wersje w zupełności wystarczą (z jednym wyjątkiem - ksero dowodu osobistego lub paszportu na wypadek kradzieży). Zamiast tego kup solidnego powerbanka, na rynku są już takie z panelami solarnymi.

4. Uważaj na atrakcje ze zwierzętami. Chlubne wyjątki i prawdziwe ostoje istnieją, ale są w mniejszości. Zweryfikuj zawczasu podstawy działania organizacji, która odpowiada za zwierzęta, a na miejscu reaguj, jeśli dobrostan zwierząt jest stawiany niżej niż Twoja rozrywka. Nie kupuj pamiątek wykonanych z części ciała zwierząt.

5. Jedz lokalnie. Unikaj wyjazdów typu all-inclusive, gdzie zawartość hotelowych bufetów ani nie jest sezonowa, ani nie jest smaczna, za to zwykle jest jej za dużo. Wybieraj lokalne restauracje, a na wyjazd spakuj wielorazowe woreczki, sztućce i pojemniki, i koniecznie wybierz się na miejscowy bazar.

6. Pakuj się z listą. Zakup nowego przedmiotu czy ubrania, bo zapomnieliśmy czegoś z domu, jest zdecydowanie mało eko. Tworząc listę, myśl niestandardowymi kategoriami. Nawet jeżeli wybierasz się w gorące miejsce, miej ze sobą przynajmniej jedną ciepłą i wygodną bluzę na wypadek dużej aplitudy temperatury. Z naszego własnego doświadczenia - taka bluza jest także niezastąpiona, jeśli podróżujesz z miejsca na miejsce. To idealna poduszka pod namiotem i kołderka w nocnym pociągu jadącym przez stepy. A jeśli wybierasz się, choćby latem w miejsce chłodniejsze, weź ze sobą też zimową czapkę z bawełny z recyklingu, która w przeciwieństwie do czapek z syntetycznego poliestru da Twojej głowie oddychać.  

7. Pielęgnuj codzienne ekonawyki. Nie rób sobie wakacji od segregowania śmieci, ograniczania plastiku, a tam gdzie to możliwe - picia wody z kranu. Nie zaśmiecaj swoich nowych pięknych wspomnień!

8. Rozważ house swap - wakacyjną zamianę lokum, lub Couchsurfing - goszczenie lub mieszkanie w gościnie u lokalsów! To specyficzna forma podróżowania, wymaga otwartej głowy, ale jest też niepowtarzalną możliwością zanurzenia się w kulturze. Jeśli się na to zdecydujesz, miłym gestem jest przywiezienie drobnego podarunku dla gospodarzy. Jakie upominki z Polski kupić osobom z zagranicy? Zwykle popularne są magnesy z rodzimego kraju, pocztówki, napoje - również wyskokowe ;) - i słodycze, a my do tego podpowiadamy, że to świetna okazja by pochwalić się światu dobrodziejstwem polskich marek rękodzielniczych. Naturalne świece sojowe o pięknych kwiatowych aromatach lub mniejsze, czyli wygodne do samolotu, saszetki zapachowe, zachwycą wszystkich bez wyjątku.

Komentarze

Na razie nie ma postów

Napisz opinię