Uwaga: Nasza strona korzysta z technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w Internecie. Administratorem danych osobowych jest Ecosy Polska sp. z o.o.  Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności . AKCEPTUJĘ

Piżamy i ubrania „po domu” - etyczna produkcja i ekologiczne tkaniny

19/03/2021
dodany przez Admin Admin
Ecosy: ekologiczne tekstylia, dresy, piżamy, ubrania domowe

Piżamy i ubrania „po domu” - jak wybrać te ekologiczne, a przy okazji zdrowe? Rok temu znaczna część z nas zamieniła biura, uczelnie i szkoły na pracę i naukę zdalną, a garderobę wyjściową - na wygodną odzież domową.

W dresach i piżamach potrafimy spędzić czasem i cały dzień. I nie ma w tym nic złego - chociaż, jak ostatnio słusznie zauważyła Kasia z Simplicite, dobrym nawykiem jest wyznaczenie sobie własnych zasad „granicznych”, wyznaczających moment, gdy ubranie nie nadaje się już do noszenia. Dzięki temu unikamy sytuacji, w której szafa jest pełna ubrań tak zniszczonych, że nie nadają się nawet do tego, by otworzyć w nich drzwi listonoszowi.

Jak wybrać ekologiczną piżamę czy dres?


Jeśli natomiast planujemy zakup piżamy czy dresu, wybierzmy takie, które będą nie tylko komfortowe, ale i eko:

Zwróć uwagę na skład odzieży. Kieruj się zasadą - im bliżej ciała, tym więcej włókien naturalnych i sztucznych (pamiętaj - sztuczne to NIE to samo, co syntetyczne). Z włókien naturalnych, szukaj lnianych, konopi siewnej (te rośliny występują dodatkowo w naszym klimacie - czyli wspieramy lokalne uprawy), bawełny organicznej. Ze sztucznych, przyjazne domowemu relaksowi, a zarazem pracy, są lyocell oraz wiskoza.

Jeśli jednak wymagania, które stawiasz odzieży, skłaniają Cię ku tkaninom syntetycznym (np. odzież sportowa) - dobrym tropem będzie ECONYL® - regenerowany nylon, czyli syntetyk pochodzący z recyklingu.

Ekologiczne i etyczne certyfikaty odzieżowe

Certyfikaty, których poszukujemy ze względu na holistyczne podejście uwzględniające i ekologiczną uprawę, i godną pracę ludzką, a także po opakowania i dystrybucję, to:


Global Organic Textile Standards:

Global Organic Textile Standard GOTS ekologiczny i etyczny certyfikat odzieży


Certyfikat Fairtrade:

Certyfikat Sprawiedliwego Handlu Fairtrade dla marek fashion i producentów odzieży


Standard Oeko-Tex:

Certyfikat bezpiecznych tekstyliów Oeko-Tex Standard 100 plus

Uwaga: standard Oeko-Tex mówi o tym, w jakim stopniu produkt jest bezpieczny w kontakcie ze skórą, jednak nie bierze pod uwagę kryteriów etycznych lub kontekstu środowiska naturalnego.

Rzecz jasna zachęcamy Was, by swoim wyborem wspierać polskie marki. Łączmy jakość, ekologię, etykę i lokalność - nawet, gdy chodzi po prostu o strój „po domu”.

Komentarze

Na razie nie ma postów

Napisz opinię