Uwaga: Nasza strona korzysta z technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w Internecie. Administratorem danych osobowych jest Ecosy Polska sp. z o.o.  Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności . AKCEPTUJĘ

Kosmetyki naturalne pełne kwiatowych esencji. Poznaj je!

01/06/2021
dodany przez Admin Admin

Hydrolaty, maceraty, olejki... Co pozyskujemy z kwiatów?

Kwiaty i - szerzej - rośliny to silny filar tworzenia kosmetyków naturalnych i organicznych (pamiętajmy, że to pierwsze nie przekłada się z automatu na drugie). Często jednak nie wiemy, co stoi za daną nazwą - co zatem nakładamy na skórę?

Hydrolat to najbardziej wodna forma korzystania z dobrodziejstw kwiatów i innych części roślin. Jest produktem ubocznym destylacji olejków eterycznych - można więc powiedzieć, że hydrolaty to niejako kosmetyczny upcykling.
Stężenie substancji pochodzenia roślinnego jest w nich bardzo niewielkie, ale nie umniejsza to korzyści w codziennym stosowaniu. Spryskanie twarzy hydrolatem pozwala bardziej efektywnie rozsmarować gęstszy preparat na skórze - to akurat trik, który wszedł do naszej codziennej pielęgnacji dzięki dziewczynom z Bless The Mess.

Macerat ma najczęściej bardziej oleistą konsystencję - by powstał, elementy rośliny moczone są długo w oleju i nasłoneczniane (bazą może także być woda, choć wówczas częściej znajduje zastosowanie jako produkt do spożycia). Macerat można zrobić nawet w warunkach domowych, jako bazę stosując dobrej jakości olej roślinny i dodając np. lawendę lub... czyste obierki ekologicznej marchwi. Co 2-3 dni potrząśnij słoikiem, a po 2-3 tygodniach przefiltruj macerat. Zastosowanie? Olejowanie włosów lub masaż.

Olejki to gęsta i bardzo lubiana forma korzystania z dobrodziejstw kwiatów - zwłaszcza te charakteryzujące się silnym aromatem. Tu warto pamiętać, by inwestować wyłącznie w olejki eteryczne. To właśnie je pozyskuje się w procesie wspomnianej wcześniej destylacji, uczciwie bazując na składnikach naturalnych. Olejki zapachowe mają w najlepszym razie domieszki substancji syntetycznych, a w najgorszym są całkowicie sztuczne.

A oleje niemal bezwonne? Czy czegoś im brakuje? Bynajmniej. Brak zapachu wynika z innej bazy i procesu pozyskiwania - tłoczone są najczęściej z nasion i kiełków.

Komentarze

Na razie nie ma postów

Napisz opinię