Uwaga:

Nasza strona korzysta z technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w Internecie. Administratorem danych osobowych jest Ecosy Polska sp. z o.o. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. AKCEPTUJĘ

Raport GfK: Polacy coraz chętniej sięgają po ekokosmetyki

27/07/2021
dodany przez Admin Admin
Ecosy: Panel Gospodarstwo Domowych Gfk informuje, że ekologiczne kosmetyki w Polsce zyskują popularność

Jak podaje „Panel gospodarstw domowych” GfK, od maja 2020 do kwietnia 2021:

  • produkty kosmetyczne EKO, BIO oraz VEGE kupowaliśmy o 21% częściej niż we wcześniejszym okresie,
  • 800 000 gospodarstw domowych po raz pierwszy wybrało kosmetyki ekologiczne zamiast zwykłych
  • 33% konsumentek i kosumentów deklaruje rezygnację z kupowania niektórych produktów ze względu na środowisko,
  • spadła liczba nabywczyń i nabywców tzw. ekolekceważących.

Takie wiadomości można skwitować wyłącznie uśmiechem od ucha do ucha, choć - jak sygnalizują analitycy GfK - za zmiany naszych nawyków zakupowych w segmencie kosmetycznym w pewnej mierze odpowiada pandemia. To ona skłoniła wiele osób do baczniejszej analizy środków higieny osobistej i choćby ich składów.
Nie stoi to jednak w sprzeczności z ogólnym trendem świadomości konsumenckiej, o którym także wspominają eksperci. W tym samym badaniu niemal 50% respondentek i respondentów deklaruje, że czują się osobiście dotknięci postępującymi problemami środowiska naturalnego.

– Mogłoby się wydawać, że lęki związane z pandemią przysłoniły Polakom inne kwestie, w tym np. potrzebę aktywnych działań prośrodowiskowych. Tymczasem deklaracje oraz faktyczne zakupy wyraźnie temu zaprzeczają. Prawie 50% nabywców czuje się osobiście dotkniętych problemami środowiskowymi, a 1/3 konsumentów zaprzestała lub rozważa zaprzestanie zakupów niektórych produktów ze względu na ich wpływ na środowisko - mówi Szymon Mordasiewicz, dyrektor komercyjny „Panelu gospodarstw domowych” GfK Polonia.

Jeśli więc masz czasem obawy, że tylko Twoja bańka społeczna stara się żyć bardziej ekologicznie - nie martw się, jesteś częścią dużej i w sposób widoczny rosnącej społeczności!

- Jest to jasny znak dla producentów, że powinni realnie zaangażować się w działania proekologiczne. Dla nabywców coraz ważniejsze staje się bowiem przekonanie, że kupując produkt, nie tylko wydają pieniądze na zaspokojenie własnych potrzeb, ale także wspierają ochronę planety – podsumowuje Szymon Mordasiewicz.

Na ilustracji: kosmetyki naturalne Creamy

Sewing Together: jak pokonać ubóstwo menstruacyjne?

25/07/2021
dodany przez Admin Admin
Ecosy: Sewing Together i ubóstwo menstruacyjne

Opuszczamy Polskę, ale bynajmniej nie porzucamy polskich marek - zabieramy Was bowiem do Kenii, w odwiedziny do Mai Kotali, twórczyni Sewing Together.

Maja łączy życie między Polską a właśnie Kenią, gdzie pod hasłem Wspólnego Szycia - Sewing Together rozwija program edukacyjny skierowany do kobiet Afryki Wschodniej. Nauka szycia jest dla nich krokiem do zawodowego rozwoju i usamodzielnienia się, ale nie tylko.

Nowym projektem Sewing Together jest przełamywanie tabu związanego z menstruacją i pomoc osobom dotkniętym ubóstwem okresowym.
Poza zwykłą, a jednak niezwyczajną rozmową o menstruacji, Maja chce także wesprzeć osoby menstruujące poprzez dystrybucję wielorazowych podpasek.

Natura projektu współgra z założeniami zero waste, ponieważ tekstylia, z których powstają podpaski, to skrawki materiałów przeznaczonych na uszycie kolekcji Sewing Together. 

Czy możemy wesprzeć tę inicjatywę będąc w Polsce? Tak. Maja Kotala rozpoczyna sprzedaż specjalnych przypinek, które z jednej strony promują ideę akcji, a z drugiej strony - każda broszka sponsoruje uszycie trzech wielorazowych podpasek. Taki zestaw trafi do osoby zagrożonej ubóstwem menstruacyjnym i pozwoli jej bardziej komfortowo przejść menstruację. 

PS. Zdjęcie intro pochodzi z naszego prywatnego archiwum, a dama, która uśmiecha się do nas, wyraziła zgodę na portret 

Poznaj markę: dzień w pracowni rękodzieła GajaArte

20/07/2021
dodany przez Admin Admin
Ecosy: pracownia ceramiczna GajaArte, spotkanie z polskimi twórcami rękodzieła

„Ceramika lepi nas również - nie tylko my ceramikę” - mówi Henryk, współtwórca pracowni, na początku naszego spotkania. Do tej pory znaliśmy się wirtualnie, bo GajaArte to jedna z pierwszych marek, której produkty trafiły na platformę Ecosy.

Ekoturystyka i klimat: aplikacja, która wytycza trasę zacienionymi uliczkami

18/07/2021
dodany przez Admin Admin
Ecosy: ekoturystyka, aplikacja podpowie jak spacerować po Barcelonie w cieniu

W Barcelonie działa już aplikacja, która podpowiada jak przejść z punktu A do B i uniknąć ulicznego skwaru.

Nie ma co ukrywać - spacer w upalny dzień to przyjemność, która szybko zmienia się w męczarnię. Nie musimy nawet wyjeżdżać z kraju, by tego doświadczyć. Polska letnia pogoda jest już coraz bardziej ekstremalna, a szalona betonoza sprawia, że pozbawione drzew tereny miejskie stają się nieprzyjemnymi patelniami. 

Dlatego właśnie zaciekawiła nas aplikacja, która działa w Barcelonie. Projekt o nazwie CoolWalks - a routing tour for pedestrians, co można tłumaczyć zarówno jako fajne, ale też chłodne spacery, to inicjatywa lokalnej agencji urbanistyki i planowania infrastruktury. Jest elementem działań w zakresie zmian klimatycznych, które w przestrzeni miejskiej potrafią doskwierać wyjątkowo mocno.

Obecna testowa wersja aplikacji dostępna jest w części miasta. Popularna turystycznie La Barceloneta ma już zatem wyznaczone trasy lekko zacienione, ale także takie niemal zupełnie pozbawione słońca, które humorystycznie nazwano „ścieżkami dla wampirów”.

Dodatkowo na mapie zaznaczone są także ogólnodostępne punkty z wodą pitną oraz miejsca, w których w największy skwar można się schronić. 

Czy aplikacja szybko zyska popularność również poza granicami Hiszpanii?
Obawiamy się, że tak - ale mamy też nadzieję, że konieczność korzystania z niej wzmocni w ludziach myślenie o tym, jak ważna jest w przestrzeniach miejskich obecność drzew.

8 sposobów na ekologiczne wakacje w Polsce i za granicą

28/06/2021
dodany przez Admin Admin
Ecosy: sposoby na ekologiczne wakacje

Wakacje to nie musi być urlop od bycia eko na co dzień. Przeciwnie - odpoczynek w sposób świadomy i przyjazny dla środowiska to dodatkowa przyjemność. Zdecydowanie nie warto jest porzucać dobrych nawyków na rzecz beztroskiej wakacyjnej zabawy. W ten sposób wyrzutów sumienia i niepokoju ekologicznego można nabawić się szybciej, niż zdobywa się letnią opaleniznę. 

Oto 8 wskazówek, dzięki którym Twoje wakacyjne podróże będą bardziej ekologiczne:

1. Niebanalne destynacje wakacyjne mogą być blisko. Podróżując lokalnie i korzystając z transportu publicznego, możemy znacząco ograniczyć swój wpływ na środowisko. Marzy Ci się zagranica? Być może jakiś kraj ościenny nie został jeszcze przez Ciebie odwiedzony. Warto znać to, co mamy tuż za granicami. Chcesz dalej? Lecąc samolotem, unikaj międzylądowań.

2. Przygotuj dom na wyjazd. Zjedz to, co może się zmarnować, odłącz kable lub ustaw elektronikę w tryb najmniejszego poboru energii.

3. Nie drukuj biletów, potwierdzeń, przewodników - ich elektroniczne wersje w zupełności wystarczą (z jednym wyjątkiem - ksero dowodu osobistego lub paszportu na wypadek kradzieży). Zamiast tego kup solidnego powerbanka, na rynku są już takie z panelami solarnymi.

4. Uważaj na atrakcje ze zwierzętami. Chlubne wyjątki i prawdziwe ostoje istnieją, ale są w mniejszości. Zweryfikuj zawczasu podstawy działania organizacji, która odpowiada za zwierzęta, a na miejscu reaguj, jeśli dobrostan zwierząt jest stawiany niżej niż Twoja rozrywka. Nie kupuj pamiątek wykonanych z części ciała zwierząt.

5. Jedz lokalnie. Unikaj wyjazdów typu all-inclusive, gdzie zawartość hotelowych bufetów ani nie jest sezonowa, ani nie jest smaczna, za to zwykle jest jej za dużo. Wybieraj lokalne restauracje, a na wyjazd spakuj wielorazowe woreczki, sztućce i pojemniki, i koniecznie wybierz się na miejscowy bazar.

6. Pakuj się z listą. Zakup nowego przedmiotu czy ubrania, bo zapomnieliśmy czegoś z domu, jest zdecydowanie mało eko. Tworząc listę, myśl niestandardowymi kategoriami. Nawet jeżeli wybierasz się w gorące miejsce, miej ze sobą przynajmniej jedną ciepłą i wygodną bluzę na wypadek dużej aplitudy temperatury. Z naszego własnego doświadczenia - taka bluza jest także niezastąpiona, jeśli podróżujesz z miejsca na miejsce. To idealna poduszka pod namiotem i kołderka w nocnym pociągu jadącym przez stepy. A jeśli wybierasz się, choćby latem w miejsce chłodniejsze, weź ze sobą też zimową czapkę z bawełny z recyklingu, która w przeciwieństwie do czapek z syntetycznego poliestru da Twojej głowie oddychać.  

7. Pielęgnuj codzienne ekonawyki. Nie rób sobie wakacji od segregowania śmieci, ograniczania plastiku, a tam gdzie to możliwe - picia wody z kranu. Nie zaśmiecaj swoich nowych pięknych wspomnień!

8. Rozważ house swap - wakacyjną zamianę lokum, lub Couchsurfing - goszczenie lub mieszkanie w gościnie u lokalsów! To specyficzna forma podróżowania, wymaga otwartej głowy, ale jest też niepowtarzalną możliwością zanurzenia się w kulturze. Jeśli się na to zdecydujesz, miłym gestem jest przywiezienie drobnego podarunku dla gospodarzy. Jakie upominki z Polski kupić osobom z zagranicy? Zwykle popularne są magnesy z rodzimego kraju, pocztówki, napoje - również wyskokowe ;) - i słodycze, a my do tego podpowiadamy, że to świetna okazja by pochwalić się światu dobrodziejstwem polskich marek rękodzielniczych. Naturalne świece sojowe o pięknych kwiatowych aromatach lub mniejsze, czyli wygodne do samolotu, saszetki zapachowe, zachwycą wszystkich bez wyjątku.

Ekologiczne inspiracje prezentowe na wesele [LISTA]

23/06/2021
dodany przez Admin Admin
Ecosy: ekologiczne prezenty ślubne, inspiracje prezentowe na wesele
Ekologiczne wesela - jaki upominek wręczyć parze młodej?

Green weddings, czyli wesela przyjazne środowisku, są coraz bardziej popularne, a trend ten zaskakująco może być takim, którego ubiegłoroczny przestój imprezowy nie wyhamuje. A wręcz wzmocni - w końcu to właśnie 2020 rok przyniósł nam, niestety przymusowe, ale jednak kameralne ceremonie, pozbawione dotychczasowego przepychu i jaskrawego blichtru.

Coraz więcej par chce też po prostu, by Najważniejszy Dzień był zgodny ze stylem życia, który prowadzą na co dzień: bezmięsne menu nie jako opcja, a jako wiodąca propozycja, brak napojów w dwulitrowych butelkach PET na rzecz karafek z wodą i owocami, minimalistyczne dekoracje roślinne i rękodzielnicze to coś, co będziemy widywać częściej.

Jakimi wartościami się kierować wybierając prezent, by nie zburzyć zielonej otoczki?

1. Przede wszystkim, przydatnością. Nie bójmy się pytać narzeczonych o listę prezentową lub po prostu ich oczekiwania. Z perspektywy środowiska, prezent użytkowy będzie najbardziej ekologicznym wyborem.

2. Lokalność bez wątpienia wpisze się w klimat wesela ekologicznego. Wesele to idealny moment, by wesprzeć polskie marki. A jeśli wybór padnie na małą manufakturę, mamy dodatkowo szansę pozytywnie zaskoczyć młodych odkrywając przed nimi nieznanych dotąd twórców!

3.Brak odpadów to trzecia wartość, której warto się trzymać. Prezentu nie trzeba zdobić mnóstwem fikuśnych kokard, by cieszył. Opakowanie handmade z naturalną dekoracją (sezonowe liście czy kwiaty) sprawdzi się doskonale. Jako wypełniacza użyj starych gazet zwiniętych w kulki - estetyka nie ucierpi. Kwiaty, wino? Jeśli młodzi ich oczekują (a często już na zaproszeniu widnieje prośba o brak takich dodatkowych upominków), zorganizuj dekorację bez folii czy torebki.

A konkretne inspiracje?

Prezenty niematerialne:

  • bon na lokalną kolację degustacyjną np. w miejscu, gdzie młodzi planują podróż poślubną,
  • subskrypcja np. roczny abonament na platformę streamingową dla kinomaniaków,
  • voucher na warsztaty artystyczne, w trakcie których para stworzy coś wspólnie,
  • klasyczna koperta z gotówką to również ekologiczny wybór!

Prezenty materialne - klasyczne z ekologicznym twistem:

Prezenty materialne - ekologiczna awangarda: 

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Ekologiczne wskazówki

19/06/2021
dodany przez Admin Admin
Ecosy: jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Wskazówki ekologiczne

Klimatyzacja ogrzewa klimat - jak nie wpaść w ekopułapkę?

Nad Polską hula teraz fala upałów. W nadchodzące dni nieraz zdarzy nam się zatęsknić za zimą.

Jednak jeżeli szukając ochłodzenia, odpalimy klimatyzację - uwaga, bo wpadamy w ekologiczne błędne koło.Jak szacuje Międzynarodowa Agencja Energii w raporcie „Przyszłość chłodzenia”, używanie klimatyzatorów i wentylatorów elektrycznych w celu utrzymania chłodu stanowi prawie 20% całkowitej energii elektrycznej zużywanej obecnie w budynkach na całym świecie. Co więcej - chłodzenie jest najszybciej rosnącym segmentem zużycia energii w domach.

I choć kraje Unii Europejskiej ze względu na warunki geograficzne nie są liderami tego rankingu, ustępując krajom azjatyckim, nie znaczy to, że u nas nie widać rosnącej mody na domową klimatyzację. Widać ją i szybko się to nie zmieni, biorąc pod uwagę zwiększającą się liczbę dni gorących - powyżej 25°C - i upalnych - powyżej 30°C.

Dodatkowo konwencjonalne klimatyzatory, poza wpływem na emisję CO₂, co już samo w sobie przekłada się na wzmocnienie kryzysu klimatycznego, wpływają na zubożenie warstwy ozonowej ze względu na czynniki zawarte w wypuszczanym powietrzu. Czy klimatyzacja jest więc przyjazna dla środowiska? Niestety, nie.

Jak zatem radzić sobie z upałem w domu, by jak najrzadziej korzystać z klimatyzacji?

• Zawieś na oknach możliwie grube i jak najjaśniejsze zasłony z naturalnej tkaniny, np. lnu lub konopi. Jeśli dasz radę po zewnętrznej stronie okna - tym lepiej. Kolor i gramatura sprawią, że mieszkanie dłużej zachowa chłód, a naturalne włókna zapewnią cyrkulację powietrza. Białe okiennice zewnętrzne to też idealne wyjście.

• Tam gdzie możesz, postaw na naturalne tekstylia. Zmień pościel na taką z lnu lub konopi, możesz też korzystać z poduszek i puf wypełnionych gryką - takie tekstylia i naturalne wypełnienia sprzyjają termoregulacji ciała, czyli po prostu nie nagrzewają się.

• Codziennie wietrz przestrzeń w godzinach późnowieczornych.

• Ogranicz gotowanie gorących posiłków i pieczenia - ciepło nagrzanej kuchni podbije temperaturę wnętrza.

• Jeżeli używasz wiatraka, który jest zdecydowanie mniej energochłonny niż klimatyzacja, możesz postawić przy nim miskę z lodem - zimne powietrze rozejdzie się po całej przestrzeni.

• Jeśli chcesz ochłodzić swoje ciało, a nie masz czasu na chłodny prysznic, dobrym pomysłem jest kompres z naturalnym wypełnieniem. Włóż go do lodówki lub nawet zamrażarki, a następnie przyłóż do nadgarstków, zgięć łokci, kostek. Szybko poczujesz falę rześkiej ulgi. 

A jeśli temperatura nadal jest nie do zniesienia i planujesz skorzystać z klimatyzacji - zamknij drzwi i włącz ją w tym pomieszczeniu, w którym przebywasz. Dzięki temu szybciej osiągniesz pożądaną temperaturę. Nie zapominaj także o piciu dużej ilości wody, miej zawsze pod ręką wielorazową butelkę. Jeśli możesz, wystaw też poidełko dla zwierząt.

Najbardziej ekologiczne polskie miasta 2021

16/06/2021
dodany przez Admin Admin
Europolis: ranking najbardziej ekologicznych miast w Polsce wygrywają Lublin, Katowice i Łódź

Lublin to najbardziej ekologiczne miasto w Polsce! Gonią go Katowice i Łódź. Tuż za podium: Siedlce i Bydgoszcz.

Polskie ekomiasta wskazuje najnowszy raport „Europolis – Miasta na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu” opublikowany w tym tygodniu przez Fundację im. Roberta Schumana.

Jak powstał ranking? Wzięto pod uwagę, jak polskie miasta wpisują się w założenia „green cities” - zielonych miast, stawiających na przyjazne środowisku rozwiązania. Analizowane kryteria i zwycięzcy w poszczególnych aspektach:

1. Indywidualny transport elektryczny w zakresie nowo zarejestrowanych samochodów elektrycznych i zaangażowania w elektryczną komunikację miejską (przy wyrównanych wynikach wygrywają Gdynia, Białystok i Siedlce),

2. Transport publiczny, w tym promocja zeroemisyjnych form, czyli pieszo i na rowerze (Warszawa, Wrocław, Poznań - wyraźna dominacja dużych miast),

3. Działania na rzecz jakości powietrza, w tym wspieranie OZE i aktywność lokalna np. wymiana pieców (ciekawe zaskoczenie - ze względu na zaangażowanie w zmiany, wygrywają Katowice!, za nimi Łódź i Kalisz),

4. Społeczność lokalną, czyli oddolne wspieranie samorządowych zmian np. poprzez segregowanie odpadów i proekologiczne inicjatywy obywatelskie (na podium Mysłowice, Radom i Bielsko-Biała),

5. Zdrowie publiczne, w tym dostępność lekarzy i długość życia (tu prowadzi z dużą przewagą Rzeszów, za nim Lublin i Olsztyn).

Cały ranking znajduje się na stronie europolis.schuman.pl - jest to szalenie ciekawa lektura!

Warto w tym zwrócić uwagę na duży potencjał do wzmocnienia działań we wszystkich miastach.
Jest jeszcze spore pole do rozwoju i jak wskazują wyniki szczegółowe, na mapie Polski nie ma jednoznacznych liderów wyróżniających się we wszystkich kategoriach!

Jak podróżować bez śladu? Ekoturystyka Leave No Trace

11/06/2021
dodany przez Admin Admin
Ecosy: jak podróżować bez zostawiania śladów? Ekologiczna turystyka w Polsce

Jak odwiedzać przyrodę odpowiedzialnie? Najlepiej - bez zostawiania po sobie śladów.

W tym roku pewnie po raz kolejny sporo osób spędzi urlop w Polsce. To z jednej strony wspaniale - z perspektywy przyrody, mamy szczęście żyć w kraju pełnym ukrytych skarbów. Jednak jeśli nie podejdziemy do tematu odpowiedzialnie, możemy te skarby podeptać, zaśmiecić... po prostu zniszczyć. Zasady dobrych praktyk turystycznych - filozofia Leave No Trace, czyli Podróżuj Bez Śladu - podpowiadają, jak się zachować w przyrodzie, by fauna i flora były równie zadowolone z odwiedzin, co my.

PLANUJ. Improwizacje są ekscytujące, ale gdy chodzi o przyrodę, lepiej się do nich dobrze przygotować. Upewnij się, czy trasa wycieczki jest odpowiednia dla wszystkich (zwłaszcza jeśli to rodzinna wycieczka, w której udział wezmą dzieci lub osoby starsze. Weź też pod uwagę obecność zwierząt domowych), ściągnij mapę do wersji offline i oznacz na niej sklepy/schroniska/biwaki, zabierz wielorazowy ekwipunek i powerbank.

Jak pobrać mapy Google na telefonie do offline i korzystać z nich bez internetu? 

Przede wszystkim musisz w momencie pobierania mapy mieć dostęp do sieci. Pobierz lub uruchom aplikację Mapy Google, następnie wybierz opcję „Ustawienia” i stamtąd przycisk „Mapy offline”. Tam pojawi się możliwość „Wybierz własną mapę” - zaznacz obszar, po którym planujesz się poruszać, i nieco go rozszerz dla bezpieczeństwa. Potem kliknij „Pobierz” i nie przejmuj się brakiem zasięgu.


KORZYSTAJ z facylitacji. Od tego roku funkcjonują w każdym z 429 polskich nadleśnictw specjalne obszary biwakowe. Zatrzymując się tam na odpoczynek i nocleg oraz maszerując szlakami i kładkami nie niszczysz roślinności, podłoża, ani nie wchodzisz w paradę dzikim zwierzętom.

ZABIERZ wszystkie odpady - nie tylko tworzywa sztuczne, ale też odpady organiczne (resztki posiłków, nieczystości - te ostatnie ewentualnie zakop). Najlepiej w ogóle ich nie generuj - miej pod ręką wielorazowe akcesoria podróżne, które będą z Tobą przez lata, a nie tylko w trakcie jednego posiłku. Widzisz cudze śmieci? Zamiast narzekać na ludzkość, je również zabierz. Na wszelki wypadek, zbierając odpady w lesie miej ze sobą mocną rękawicę i środek do dezynfekcji oraz opatrunek.

ZOSTAW. Im mniej ingerencji w to, co zastane, tym lepiej. Zamiast kolekcji szyszek (których zawartością mogą pożywić się ptaki i wiewiórki) lub wianka z kwiatów, który zaraz uschnie, wróć z pięknymi wspomnieniami i zdjęciami.

UWAŻAJ na ogień. Rozpalaj ognisko tylko w przeznaczonym do tego miejscu, najlepiej na poprzednim palenisku. Absolutnie nie pal papierosów w trakcie leśnej przechadzki!

DBAJ o zwierzęta. To m.in. ze względu na nie trzeba zabrać i wyrzucić w odpowiednim miejscu resztki żywności. Często zapominamy też, że w lasach należy mieć na smyczy psy i sprzątać po nich. Psie odchody dla małych zwierząt pachną drapieżnikiem. Ludzkie zresztą też. Najlepiej jest je zabrać jako odpady lub zakopać.

SZANUJ przestrzeń innych gości przyrody. Myśl empatycznie - nie hałasuj, pomagaj, obserwuj.

Kosmetyki naturalne pełne kwiatowych esencji. Poznaj je!

01/06/2021
dodany przez Admin Admin

Hydrolaty, maceraty, olejki... Co pozyskujemy z kwiatów?

Kwiaty i - szerzej - rośliny to silny filar tworzenia kosmetyków naturalnych i organicznych (pamiętajmy, że to pierwsze nie przekłada się z automatu na drugie). Często jednak nie wiemy, co stoi za daną nazwą - co zatem nakładamy na skórę?

Hydrolat to najbardziej wodna forma korzystania z dobrodziejstw kwiatów i innych części roślin. Jest produktem ubocznym destylacji olejków eterycznych - można więc powiedzieć, że hydrolaty to niejako kosmetyczny upcykling.
Stężenie substancji pochodzenia roślinnego jest w nich bardzo niewielkie, ale nie umniejsza to korzyści w codziennym stosowaniu. Spryskanie twarzy hydrolatem pozwala bardziej efektywnie rozsmarować gęstszy preparat na skórze - to akurat trik, który wszedł do naszej codziennej pielęgnacji dzięki dziewczynom z Bless The Mess.

Macerat ma najczęściej bardziej oleistą konsystencję - by powstał, elementy rośliny moczone są długo w oleju i nasłoneczniane (bazą może także być woda, choć wówczas częściej znajduje zastosowanie jako produkt do spożycia). Macerat można zrobić nawet w warunkach domowych, jako bazę stosując dobrej jakości olej roślinny i dodając np. lawendę lub... czyste obierki ekologicznej marchwi. Co 2-3 dni potrząśnij słoikiem, a po 2-3 tygodniach przefiltruj macerat. Zastosowanie? Olejowanie włosów lub masaż.

Olejki to gęsta i bardzo lubiana forma korzystania z dobrodziejstw kwiatów - zwłaszcza te charakteryzujące się silnym aromatem. Tu warto pamiętać, by inwestować wyłącznie w olejki eteryczne. To właśnie je pozyskuje się w procesie wspomnianej wcześniej destylacji, uczciwie bazując na składnikach naturalnych. Olejki zapachowe mają w najlepszym razie domieszki substancji syntetycznych, a w najgorszym są całkowicie sztuczne.

A oleje niemal bezwonne? Czy czegoś im brakuje? Bynajmniej. Brak zapachu wynika z innej bazy i procesu pozyskiwania - tłoczone są najczęściej z nasion i kiełków.

Komentarze

Na razie nie ma postów

Napisz opinię