Uwaga: Nasza strona korzysta z technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w Internecie. Administratorem danych osobowych jest Ecosy Polska sp. z o.o.  Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności . AKCEPTUJĘ

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Ekologiczne wskazówki

19/06/2021
dodany przez Admin Admin
Ecosy: jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Wskazówki ekologiczne

Klimatyzacja ogrzewa klimat - jak nie wpaść w ekopułapkę?

Nad Polską hula teraz fala upałów. W nadchodzące dni nieraz zdarzy nam się zatęsknić za zimą.

Jednak jeżeli szukając ochłodzenia, odpalimy klimatyzację - uwaga, bo wpadamy w ekologiczne błędne koło.Jak szacuje Międzynarodowa Agencja Energii w raporcie „Przyszłość chłodzenia”, używanie klimatyzatorów i wentylatorów elektrycznych w celu utrzymania chłodu stanowi prawie 20% całkowitej energii elektrycznej zużywanej obecnie w budynkach na całym świecie. Co więcej - chłodzenie jest najszybciej rosnącym segmentem zużycia energii w domach.

I choć kraje Unii Europejskiej ze względu na warunki geograficzne nie są liderami tego rankingu, ustępując krajom azjatyckim, nie znaczy to, że u nas nie widać rosnącej mody na domową klimatyzację. Widać ją i szybko się to nie zmieni, biorąc pod uwagę zwiększającą się liczbę dni gorących - powyżej 25°C - i upalnych - powyżej 30°C.

Dodatkowo konwencjonalne klimatyzatory, poza wpływem na emisję CO₂, co już samo w sobie przekłada się na wzmocnienie kryzysu klimatycznego, wpływają na zubożenie warstwy ozonowej ze względu na czynniki zawarte w wypuszczanym powietrzu. Czy klimatyzacja jest więc przyjazna dla środowiska? Niestety, nie.

Jak zatem radzić sobie z upałem w domu, by jak najrzadziej korzystać z klimatyzacji?

• Zawieś na oknach możliwie grube i jak najjaśniejsze zasłony z naturalnej tkaniny, np. lnu lub konopi. Jeśli dasz radę po zewnętrznej stronie okna - tym lepiej. Kolor i gramatura sprawią, że mieszkanie dłużej zachowa chłód, a naturalne włókna zapewnią cyrkulację powietrza. Białe okiennice zewnętrzne to też idealne wyjście.

• Tam gdzie możesz, postaw na naturalne tekstylia. Zmień pościel na taką z lnu lub konopi, możesz też korzystać z poduszek i puf wypełnionych gryką - takie tekstylia i naturalne wypełnienia sprzyjają termoregulacji ciała, czyli po prostu nie nagrzewają się.

• Codziennie wietrz przestrzeń w godzinach późnowieczornych.

• Ogranicz gotowanie gorących posiłków i pieczenia - ciepło nagrzanej kuchni podbije temperaturę wnętrza.

• Jeżeli używasz wiatraka, który jest zdecydowanie mniej energochłonny niż klimatyzacja, możesz postawić przy nim miskę z lodem - zimne powietrze rozejdzie się po całej przestrzeni.

• Jeśli chcesz ochłodzić swoje ciało, a nie masz czasu na chłodny prysznic, dobrym pomysłem jest kompres z naturalnym wypełnieniem. Włóż go do lodówki lub nawet zamrażarki, a następnie przyłóż do nadgarstków, zgięć łokci, kostek. Szybko poczujesz falę rześkiej ulgi. 

A jeśli temperatura nadal jest nie do zniesienia i planujesz skorzystać z klimatyzacji - zamknij drzwi i włącz ją w tym pomieszczeniu, w którym przebywasz. Dzięki temu szybciej osiągniesz pożądaną temperaturę. Nie zapominaj także o piciu dużej ilości wody, miej zawsze pod ręką wielorazową butelkę. Jeśli możesz, wystaw też poidełko dla zwierząt.

Najbardziej ekologiczne polskie miasta 2021

16/06/2021
dodany przez Admin Admin
Europolis: ranking najbardziej ekologicznych miast w Polsce wygrywają Lublin, Katowice i Łódź

Lublin to najbardziej ekologiczne miasto w Polsce! Gonią go Katowice i Łódź. Tuż za podium: Siedlce i Bydgoszcz.

Polskie ekomiasta wskazuje najnowszy raport „Europolis – Miasta na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu” opublikowany w tym tygodniu przez Fundację im. Roberta Schumana.

Jak powstał ranking? Wzięto pod uwagę, jak polskie miasta wpisują się w założenia „green cities” - zielonych miast, stawiających na przyjazne środowisku rozwiązania. Analizowane kryteria i zwycięzcy w poszczególnych aspektach:

1. Indywidualny transport elektryczny w zakresie nowo zarejestrowanych samochodów elektrycznych i zaangażowania w elektryczną komunikację miejską (przy wyrównanych wynikach wygrywają Gdynia, Białystok i Siedlce),

2. Transport publiczny, w tym promocja zeroemisyjnych form, czyli pieszo i na rowerze (Warszawa, Wrocław, Poznań - wyraźna dominacja dużych miast),

3. Działania na rzecz jakości powietrza, w tym wspieranie OZE i aktywność lokalna np. wymiana pieców (ciekawe zaskoczenie - ze względu na zaangażowanie w zmiany, wygrywają Katowice!, za nimi Łódź i Kalisz),

4. Społeczność lokalną, czyli oddolne wspieranie samorządowych zmian np. poprzez segregowanie odpadów i proekologiczne inicjatywy obywatelskie (na podium Mysłowice, Radom i Bielsko-Biała),

5. Zdrowie publiczne, w tym dostępność lekarzy i długość życia (tu prowadzi z dużą przewagą Rzeszów, za nim Lublin i Olsztyn).

Cały ranking znajduje się na stronie europolis.schuman.pl - jest to szalenie ciekawa lektura!

Warto w tym zwrócić uwagę na duży potencjał do wzmocnienia działań we wszystkich miastach.
Jest jeszcze spore pole do rozwoju i jak wskazują wyniki szczegółowe, na mapie Polski nie ma jednoznacznych liderów wyróżniających się we wszystkich kategoriach!

Jak podróżować bez śladu? Ekoturystyka Leave No Trace

11/06/2021
dodany przez Admin Admin
Ecosy: jak podróżować bez zostawiania śladów? Ekologiczna turystyka w Polsce

Jak odwiedzać przyrodę odpowiedzialnie? Najlepiej - bez zostawiania po sobie śladów.

W tym roku pewnie po raz kolejny sporo osób spędzi urlop w Polsce. To z jednej strony wspaniale - z perspektywy przyrody, mamy szczęście żyć w kraju pełnym ukrytych skarbów. Jednak jeśli nie podejdziemy do tematu odpowiedzialnie, możemy te skarby podeptać, zaśmiecić... po prostu zniszczyć. Zasady dobrych praktyk turystycznych - filozofia Leave No Trace, czyli Podróżuj Bez Śladu - podpowiadają, jak się zachować w przyrodzie, by fauna i flora były równie zadowolone z odwiedzin, co my.

PLANUJ. Improwizacje są ekscytujące, ale gdy chodzi o przyrodę, lepiej się do nich dobrze przygotować. Upewnij się, czy trasa wycieczki jest odpowiednia dla wszystkich (zwłaszcza jeśli to rodzinna wycieczka, w której udział wezmą dzieci lub osoby starsze. Weź też pod uwagę obecność zwierząt domowych), ściągnij mapę do wersji offline i oznacz na niej sklepy/schroniska/biwaki, zabierz wielorazowy ekwipunek i powerbank.

Jak pobrać mapy Google na telefonie do offline i korzystać z nich bez internetu? 

Przede wszystkim musisz w momencie pobierania mapy mieć dostęp do sieci. Pobierz lub uruchom aplikację Mapy Google, następnie wybierz opcję „Ustawienia” i stamtąd przycisk „Mapy offline”. Tam pojawi się możliwość „Wybierz własną mapę” - zaznacz obszar, po którym planujesz się poruszać, i nieco go rozszerz dla bezpieczeństwa. Potem kliknij „Pobierz” i nie przejmuj się brakiem zasięgu.


KORZYSTAJ z facylitacji. Od tego roku funkcjonują w każdym z 429 polskich nadleśnictw specjalne obszary biwakowe. Zatrzymując się tam na odpoczynek i nocleg oraz maszerując szlakami i kładkami nie niszczysz roślinności, podłoża, ani nie wchodzisz w paradę dzikim zwierzętom.

ZABIERZ wszystkie odpady - nie tylko tworzywa sztuczne, ale też odpady organiczne (resztki posiłków, nieczystości - te ostatnie ewentualnie zakop). Najlepiej w ogóle ich nie generuj - miej pod ręką wielorazowe akcesoria podróżne, które będą z Tobą przez lata, a nie tylko w trakcie jednego posiłku. Widzisz cudze śmieci? Zamiast narzekać na ludzkość, je również zabierz. Na wszelki wypadek, zbierając odpady w lesie miej ze sobą mocną rękawicę i środek do dezynfekcji oraz opatrunek.

ZOSTAW. Im mniej ingerencji w to, co zastane, tym lepiej. Zamiast kolekcji szyszek (których zawartością mogą pożywić się ptaki i wiewiórki) lub wianka z kwiatów, który zaraz uschnie, wróć z pięknymi wspomnieniami i zdjęciami.

UWAŻAJ na ogień. Rozpalaj ognisko tylko w przeznaczonym do tego miejscu, najlepiej na poprzednim palenisku. Absolutnie nie pal papierosów w trakcie leśnej przechadzki!

DBAJ o zwierzęta. To m.in. ze względu na nie trzeba zabrać i wyrzucić w odpowiednim miejscu resztki żywności. Często zapominamy też, że w lasach należy mieć na smyczy psy i sprzątać po nich. Psie odchody dla małych zwierząt pachną drapieżnikiem. Ludzkie zresztą też. Najlepiej jest je zabrać jako odpady lub zakopać.

SZANUJ przestrzeń innych gości przyrody. Myśl empatycznie - nie hałasuj, pomagaj, obserwuj.

Kosmetyki naturalne pełne kwiatowych esencji. Poznaj je!

01/06/2021
dodany przez Admin Admin

Hydrolaty, maceraty, olejki... Co pozyskujemy z kwiatów?

Kwiaty i - szerzej - rośliny to silny filar tworzenia kosmetyków naturalnych i organicznych (pamiętajmy, że to pierwsze nie przekłada się z automatu na drugie). Często jednak nie wiemy, co stoi za daną nazwą - co zatem nakładamy na skórę?

Hydrolat to najbardziej wodna forma korzystania z dobrodziejstw kwiatów i innych części roślin. Jest produktem ubocznym destylacji olejków eterycznych - można więc powiedzieć, że hydrolaty to niejako kosmetyczny upcykling.
Stężenie substancji pochodzenia roślinnego jest w nich bardzo niewielkie, ale nie umniejsza to korzyści w codziennym stosowaniu. Spryskanie twarzy hydrolatem pozwala bardziej efektywnie rozsmarować gęstszy preparat na skórze - to akurat trik, który wszedł do naszej codziennej pielęgnacji dzięki dziewczynom z Bless The Mess.

Macerat ma najczęściej bardziej oleistą konsystencję - by powstał, elementy rośliny moczone są długo w oleju i nasłoneczniane (bazą może także być woda, choć wówczas częściej znajduje zastosowanie jako produkt do spożycia). Macerat można zrobić nawet w warunkach domowych, jako bazę stosując dobrej jakości olej roślinny i dodając np. lawendę lub... czyste obierki ekologicznej marchwi. Co 2-3 dni potrząśnij słoikiem, a po 2-3 tygodniach przefiltruj macerat. Zastosowanie? Olejowanie włosów lub masaż.

Olejki to gęsta i bardzo lubiana forma korzystania z dobrodziejstw kwiatów - zwłaszcza te charakteryzujące się silnym aromatem. Tu warto pamiętać, by inwestować wyłącznie w olejki eteryczne. To właśnie je pozyskuje się w procesie wspomnianej wcześniej destylacji, uczciwie bazując na składnikach naturalnych. Olejki zapachowe mają w najlepszym razie domieszki substancji syntetycznych, a w najgorszym są całkowicie sztuczne.

A oleje niemal bezwonne? Czy czegoś im brakuje? Bynajmniej. Brak zapachu wynika z innej bazy i procesu pozyskiwania - tłoczone są najczęściej z nasion i kiełków.

​Wishcycling, czyli kiedy dobre intencje szkodzą?

20/05/2021
dodany przez Admin Admin
Wishcycling, czyli sortowanie odpadów z nadzieją, że ktoś je odzyska

Czy zdarza Wam się czasem mieć wątpliwość, do którego kosza wyrzucić odpad?
Pewnie tak - sortowanie zaczyna nam coraz bardziej wchodzić w nawyk, ale niektóre odpady są wyzwaniem nawet dla recyklingowych pasjonatów.

A czy zdarzyło Wam się pomyśleć „w sortowni to pokierują dalej”, „w sortowni to uratują” lub po prostu „może się uda odzyskać” - i wybrać kosz na surowce, a nie czarny na odpady zmieszane?

To właśnie wishcycling - czyli sortowanie aspiracyjne, kierowane nadzieją, że ktoś bardziej kompetentny na kolejnym etapie łańcucha utylizacji lepiej zarządzi naszym odpadem.

To podejście, choć podszyte dobrymi intencjami, może być niedźwiedzią przysługą. Niestety, wrzucenie „złego” odpadu może w najlepszym razie spowolnić pracę sortowni, a w najgorszym - zanieczyścić całą frakcję, którą w efekcie trzeba będzie skierować na wysypisko lub do spalarni.

Często zbyt optymistycznie podchodzimy do:

  • papierowych opakowań, np. po pizzy i jedzeniu na wynos - wrzucając zatłuszczony lub mokry karton do kosza na papier, możemy uniemożliwić recykling pozostałego papieru;
  • małych kawałków plastiku (np. słomek plastikowych lub odciętych fragmentów plastikowych torebek), które same w sobie są zbyt drobne do recyklingu;
  • resztek jedzenia wyrzucanego do frakcji BIO (nie powinny trafiać tam produkty odzwierzęce, czyli też nabiał - z wyjątkiem skorupek jaj);
  • szkła codziennego użytku (szklanek, kryształów, ceramiki) - nie należy wrzucać ich do zielonego pojemnika na szkło (absolutnie nie, jeśli są stłuczone!). Wyrzuć je do zmieszanych, a najlepiej - jeśli nadają się do użycia, oddaj np. na grupie Uwaga, śmieciarka jedzie.

A co zrobić, by nie popaść w drugą skrajność i nie wrzucać za dużo do zmieszanych?
Wymaga to nieco zaangażowania, ale najlepiej jest zweryfikować możliwości recyklingu w sieci.

Dobrą bazą jest Segreguj Na 5 stworzona przez Miasto Warszawa.

Ekologiczne kosmetyki w kostce: mniej plastiku, dużo naturalnego dobra!

19/04/2021
dodany przez Admin Admin
Ecosy: ekologiczne kosmetyki w kostce, szampon, mydło

Kostki zostały rzucone, czyli kosmetyki w płynie zamieniamy na w kostce. Kosmetyki w kostce przeżywają słuszny renesans. Chyba najszybciej przekonały się do nich osoby podróżujące - kosmetyczka w stanie stałym jest wygodniejsza w transporcie, lżejsza, no i nie trzeba wybebeszać jej w trakcie odprawy lotniskowej.

Ale i teraz, gdy podróżujemy mniej, trend nie zwalnia. Na rynku pojawia się coraz więcej preparatów w kostkach.
Na ich korzyść przemawia wiele argumentów poza wspomnianą poręcznością:

1. Opakowania - kostki otrzymamy w prostym kartoniku, owijce, lub bez niczego. A jak twierdzą badacze z uniwersytetu w Aarhus na łamach Science Daily, podstawowe detergenty, których używamy (mydła, szampony) ulegają tak szybkiemu i skutecznemu rozkładowi w oczyszczalni, że zagrożenie dla środowiska jest niemal zerowe.
I to właśnie opakowanie jest najmniej ekologiczną częścią detergentu - warto wybierać bez plastiku.

2. Skład - nawet przy nikłym wpływie na środowisko, warto przykładać uwagę do tego, czym pielęgnujemy swoje ciało. Z radością obserwujemy, że coraz więcej manufaktur stawia na krótki skład, często wyjaśniając dlaczego w kostce jest taka a nie inna kompozycja substancji. Czy na coś warto uważać? W produkcji masowej popularną bazą dla kostek jest olej palmowy - Sodium Palm Kernelate lub Sodium Palmate - jego warto unikać ze względu nie uprzemysłowienie i niskie zrównoważenie upraw.

3. Brak mikrogranulek - popularne w płynach, w kostkach zastępowane kawą, zmielonymi pestkami lub łupinami, węglem. Przestańmy wylewać mikroplastik z kąpielą! Dla lepszego efektu, do mydła dodaj myjkę konopną lub gąbkę!

Poza mydłem i szamponem w kostce znajdziecie też:

  • odżywki do włosów,
  • dezodoranty,
  • mydło do twarzy,
  • do higieny intymnej,
  • gospodarcze i do naczyń.

Piżamy i ubrania „po domu” - etyczna produkcja i ekologiczne tkaniny

19/03/2021
dodany przez Admin Admin
Ecosy: ekologiczne tekstylia, dresy, piżamy, ubrania domowe

Piżamy i ubrania „po domu” - jak wybrać te ekologiczne, a przy okazji zdrowe? Rok temu znaczna część z nas zamieniła biura, uczelnie i szkoły na pracę i naukę zdalną, a garderobę wyjściową - na wygodną odzież domową.

Ubrania na deszcz i śnieg, czyli jak nie zmoknąć i być eko?

21/02/2021
dodany przez Admin Admin
Ecosy: ekologiczne ubrania na deszcz i śnieg, tekstylia z recyklingu

Tkaniny naturalne i sztuczne, czyli te, które mają naturalną „bazę” (w odróżnieniu do materiałów syntetycznych, tworzonych w laboratoriach), mają własność, którą dotkliwie odczuwamy w przedwiośniu - przepuszczają wodę. W pluchę to duży dyskomfort. Co zatem robić?

Czym jest i jak się objawia niepokój ekologiczny?

16/02/2021
dodany przez Admin Admin
Ecosy: czym jest niepokój ekologiczny?

Nie wyszło nam już za dużo, czyli czym jest niepokój ekologiczny? Z zewnątrz wprowadzanie w życie ekozmian wygląda bajecznie - zaczynamy mieć zdrowsze nawyki, zdajemy się mieć głęboką relację z planetą, nasze działania stają się corazmniej bezrefleksyjne. Jednak ciemna stroną zielonego życia jest świadomość, którą zaczynamy karmić wiadomościami związanymi z kondycją planety.

Jeśli zatroskanie losem Ziemi przyćmiewa radość z własnych zmian, a przez informację, że do 2050 roku w oceanach może być więcej plastiku niż ryb, masz problemy z zaśnięciem - być może trapi Cię lęk ekologiczny.

Nie jest to hasło na wyrost. Niepokój lub lęk związane ze stanem Ziemi to określenia stosowane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne od 2017 roku (nie jako jednostka chorobowa). Ze względu na ciężar choroby, jaką jest depresja, proponujemy unikać stosowanej w mediach frazy „depresja klimatyczna”.

Jeśli zauważasz, że myślenie o stanie środowiska wpływa na Twoje codzienne życie, utrudnia pracę lub zwykłe funkcjonowanie, porozmawiaj o tym z bliską osobą, a najlepiej - skonsultuj z psychologiem_lożką.

Zgodnie z zaleceniami Medical News Today, na własną rękę można także:

1. podjąć działanie proekologiczne (jeśli trapi Cię poczucie bezczynności i zawieszenia),
2. przerzucić się na naukową literaturę (jeśli czujesz stres widząc krzykliwe nagłówki i memiczne treści),
3. budować swoją odporność (na hasło „American Psychological Association Building your resilience” znajdziesz adekwante porady - przetłumaczone w translatorze z j. angielskiego są nadal jasno sformułowane),
4. spędzać więcej czasu na łonie natury i na wysiłku fizycznym,
5. ćwiczyć odpuszczanie, czyli uczyć się, kiedy należy porzucić batalię.

Pamiętaj - lęk ekologiczny to nie fanaberia. Dotyka coraz więcej osób. Jeśli widzisz jego symptomy u innych - podeślij im ten wpis.

Jak prać ubrania, by ograniczyć emisję mikroplastiku?

17/01/2021
dodany przez Admin Admin
Ecosy: jak prać bez mikroplastiku?

Pranie bez mikroplastiku - jak to zrobić? Czy wiesz, że trzykrotnie więcej mikroplastiku w wodach Arktyki pochodzi z Oceanu Atlantyckiego, niż z Pacyfiku? To my - Europejczycy, a także mieszkańcy wschodniej Ameryki - generujemy najwięcej mikroskopijnych włókien, które zaśmiecają biegun północny.

Komentarze

Na razie nie ma postów

Napisz opinię